info@visapedia.com:سازمان مهاجرتی ویزاپدیا نماینده فعال در ایران و سایر کشور ها می پذیرد.در صورت تمایل به همکاری لطفا رزومه و برنامه کاری خود را به این آدرس بفرستید

پرسش و پاسخ برنامه مهاجرتی EB3 آمریکا  

سوال: لطفا توضیح دهید که مهاجرت به آمریکا از طریق EB3 چیست؟

پاسخ : بطور خلاصه مهاجرت EB3 روشی است برای اخذ ویزای دائم و گرین کارت آمریکا از طریق اشتغال در این کشور.
 از ویژگیهای این روش :
-عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی
- عدم نیاز به تحصیلات عالیه
-عدم نیاز به سابقه کار تخصصی
-و همینطور عدم نیاز به هرگونه سرمایه گذاری می باشد
 مهمترین شرط مهاجرت از طریق EB3 داشتن پیشنهاد کاری از یک کارفرمای آمریکایی است. برای روشن تر شدن موضوع  جزییات بیشتری را درباره ویزای دائم کاری آمریکا بیان می کنم.

اداره مهاجرت آمریکا طبق قانون اجازه دارد هر سال حدود ۱۴۰,۰۰۰ ویزای کاری برای اشخاص واجد شرایط صادر کند.
 پنج نوع مختلف ویزای اصطلاحا کاری وجود دارد که به نامهای مخففشان EB4, EB3, EB2, EB1 و EB5 معروف شده اند.
 EB مخفف عبارت "Employment Based" می باشد که ترجمه اش می شود "مرتبط به اشتغال". به غیر از روش EB5 که روش مهاجرت سرمایه گذاری آمریکا است و بیشتر به اشتغال زایی متقاضی بستگی دارد تا اشتغال خودش در آمریکا و همینطور EB4 که روشی ویژه برای اشخاصی با شرایط بسیار خاص است است بقیه روشها یعنی EB1 EB2 و EB3 شباهتهای زیادی با یکدیگر داشته و مستقیم به اشتغال خود متقاضی در آمریکا مرتبط هستند.

چون این مقاله درباره EB3 است به جزییات این روش می پردازم. EB3 از برنامه های مهاجرتی کاری آمریکا است که سالانه بیش از ۴۰,۰۰۰ ویزا از این طریق صادر می شود و طبق این برنامه، اداره مهاجرت به متقاضیان به منظور اشتغال در آمریکا ویزای دائم کاری میدهد. متقاضی با این ویزا امکان ورود به خاک آمریکا واخذ گرین کارت دائم و همچنین امکان اخذ شهروندی آمریکا پس از چند سال اقامت در آمریکا را دریافت می کند.

 درضمن گرین کارت دریافتی از طریق EB3 دائمی و غیر مشروط بوده و بطور کلی بهترین نوع گرین کارت آمریکا محسوب می شود، برای مثال گرین کارت EB5، با اینکه متقاضی باید سرمایه گذاری هنگفتی در امریکا انجام دهد فقط ۲ سال اعتبار داشته و فقط طبق شرایط خاصی قابل تمدید است. برنامه مهاجرتی EB3 در ۳ زیر مجموعه تعریف شده است:
 ۱- نیروی کارمشاغل تخصصی (EB3-1) برای متقاضیانی که در جستجوی اشتغال در آمریکا در مشاغلی هستند که حداقل ۲ سال سابقه کار آمریکایی یا خارجی نیاز دارد (مانند مشاغل فنی).
 ۲- نیروی کار مشاغل حرفه ای (EB3-2) برای متقاضیانی که واجد شرایط اشتغال در آمریکا در مشاغلی هستند که به مدرک دانشگاهی حداقل لیسانس از دانشگاههای آمریکا یا دانشگاههای خارجی قابل تطبیق نیاز دارد. (مانند مشاغل مهندسی و پزشکی).
 ۳- نیروی کار مشاغل غیر تخصصی یا سایر مشاغل (EB3-3) برای متقاضیانی است که درخواست اشتغال در آمریکا در مشاغلی دارند که به سابقه کار کمتر از ۲ سال نیاز دارد.

نقطه اشتراک تمام زیرمجموعه های EB3 در ۲ مورد است؛
 اول اینکه در تمام زیر مجموعه های EB3 متقاضی باید قبل از درخواست به اداره مهاجرت به جستجوی شغل در آمریکا بپردازد و کارفرمای آمریکایی پیدا کند که به نیروی کاری با ویژگیها و تخصص شخص متقاضی نیاز داشته باشد. یا به طور خلاصه پیشنهاد کاری از یک کارفرمای آمریکایی دریافت کند.
مورد مشترک دوم تمام زیرمجموعه های EB3 این است که پیشنهاد شغلی ارایه شده باید مورد تایید وزارت کار آمریکا بوده و حتی کارفرما و شرکت مربوطه نیز باید واجد شرایط ارائه پیشنهاد کاری به افراد خارجی باشد. تصمیم گیری درباره صحت پیشنهاد کاری و صلاحیت کارفرمای آمریکایی به عهده وزارت کار آمریکا (Department Of Labor) می باشد.

 بنابرین قبل از درخواست به مهاجرت از طریق EB3 باید برای متقاضیان پرونده ای در وزارت کار آمریکا تشکیل شود. در صورت تایید پیشنهاد کاری و کارفرمای آمریکایی در وزارت کار آمریکا این ارگان تاییدیه ای صادر می کند که با آن میتوان برای تشکیل پرونده در اداره مهاجرت آمریکا اقدام کرد.

 لینک سایت اداره مهاجرت آمریکا درباره چگونگی مهاجرت از طریق EB3:
http://www.uscis.gov/working-united-states/permanent-workers/employment-based-immigration-third-preference-eb-3

 


سوال:  آیا مهاجرت به آمریکا از طریق EB3 روشی تازه است؟

پاسخ :درست است که روش مهاجرت به آمریکا از طریق EB3 در یک سال گذشته در ایران رواج پیدا کرده اما این روش مهاجرت در کل روش جدید نبوده و چندین دهه است که اداره مهاجرت آمریکا از این طریق برای متقاضیان واجد شرایط ویزای دائم صادر می کند. فایل آرشیو اداره مهاجرت آمریکا (لینک پایین) پرونده های قدیمی EB3 را لیست کرده است که در سال ۱۹۸۷ یعنی ۲۸ سال پیش تشکیل و نهایی شده بودند.

لینک فایل آرشیو اداره مهاجرت آمریکا:
http://travel.state.gov/content/dam/visas/employment-cut-off-dates/EmploymentWorldwide.pdfسوال: چرا بیشتر دفاتر مهاجرتی که EB3 انجام میدن دفاتر مهاجرت به کانادا هستند؟

پاسخ :این پدیده چند دلیل دارد؛ اول اینکه در ایران, دفاتر مهاجرت به کانادا همواره بسیار منسجم تر و فعالتر از شرکتهای مهاجرتی کشورهای دیگر مانند استرالیا, اروپا و آمریکا بوده اند و در نتیجه بیشترین سهم بازار در ایران را داشته اند. البته تا قبل از تغییرات اخیر که واجد شرایط بودن در برنامه های مهاجرتی کانادا را دشوار کرده, کانادا همواره محبوب ترین و پرطرفدارترین و اولین انتخاب متقاضیان مهاجرت از ایران بوده است و این نیز دلیل دیگری برای بیشتر بودن دفاتر مهاجرت به کانادا در ایران است.

اما مهم ترین دلیل. همانطور که گفتم, داشتن پیشنهاد کاری معتبر و قانونی مهمترین شرط مهاجرت به روش  EB3 می باشد و ارتباط این موضوع با فعالیت دفاتر کانادایی در زمینه EB3 به این گونه است که شرکتی که مدیریت تمام بنگاههای کاریابی آمریکایی را به عهده دارد و پیشنهاد کاری آمریکایی برای ما تهیه می کنند, شرکتی است کانادایی که حدود ۳۰ سال است هم در زمینه مهاجرت آمریکا و هم در زمینه مهاجرت کانادا فعالیت گسترده ای دارد. البته تا سال گذشته بیشتر فعالیتشان در کشورهای آسیای شرقی مانند چین, کره جنوبی و غیره بوده است. دفتر مرکزی این شرکت در منطقه ونکوور کانادا و در نزدیکی دفتر مرکزی شرکت ما واقع شده است.

 ما و برخی دیگر از همکاران فعال در زمینه مهاجرت کانادا در گذشته در زمینه های مهاجرتی دیگر با این شرکت ارتباطاتی داشتیم. ارتباط کاری قبلی این شرکت با دفاتر مهاجرت کانادایی ایرانی از یک طرف و اطلاع آنها از آنکه بیشترین دفاتر خدمات دهنده در ایران دفاتر مهاجرتی کانادایی هستند از طرف دیگر از مهم ترین دلایلی است که این شرکت تصمیم گرفت برای معرفی برنامه مهاجرتی EB3 در ایران, با دفاتر مهاجرتی کانادایی ایرانی کار را ادامه دهد.
 


سوال: ظاهرا پیشنهاد کاری مورد تایید وزارت کار آمریکا از مهمترین شرایط مهاجرت EB3 است. سوال اینجاست که با اقتصاد کنونی آمریکا چطور نیاز به نیروی کار خارجی دارند؟ لطفا راجع به مراحل پردازش پیشنهاد کاری در وزارات کار آمریکا بفرمایید.

پاسخ :برای تایید صحت پیشنهاد کاری و صلاحیت کارفرمای آمریکایی, وزارت کار این کشور با استناد بر مدارک خاص از پیش تعیین شده تصمیم گیری می کند که اغلب این مدارک و مستندات به شرایط اقتصادی و بازار کار همان شهر یا منطقه محل کار ارتباط دارند نه به شرایط کلی کشور آمریکا. برای مثال میانگین نرخ بیکاری کل آمریکا در حال حاضر ۵.۴ است (لینک ۱) اما در ایالتی مانند نوادا (Nevada) که شهر معروف لاس وگاس در ان واقع است در حال حاضر نرخ بیکاری حدود ۷.۱ است. در همین زمان نرخ بیکاری در ایالات تگزاس ۴.۲ و در ایالات مینسوتا ۳.۷ و ویرجینیا ۴.۸ است (لینک ۲) یعنی کمتر از میانگین کشوری. توجه فرمایید که نرخ بیکاری پایین یعنی کارفرمایان به سختی می توانند پرسنل مورد نیاز شرکت خود را تامین کنند چون بیشتر مردم منطقه شغل دارند. در ضمن در حال حاضر در هر ۳ ایالات نامبرده با نرخ بیکاری پایین پیشنهاد کاری برای مهاجرت EB3 موجود می باشد. حتی در برخی موارد مشاهده می شود که میانگین نرخ بیکاری در سطح ایالتی بالاست اما در همین ایالات شهرهایی وجود دارند که به دلایل رونق اقتصادی نرخ بیکاری بسیار پایین دارند. برای مثال طبق گزارش وزارت کار (لینک ۲) میانگین نرخ بیکاری ایالات کارولینای جنوبی ۶.۷ است که با اختلاف زیاد از نرخ بیکاری کل کشور بالاتر است. اما در همین ایالات شهر گرینویل (Greenville) نرخ بیکاری ۴.۴ دارد یعنی به مراتب از نرخ کشوری پایین تر (لینک ۳). اتفاقا در در حال حاضر در شهر گرینویل نیز پیشنهاد کاری مناسب EB3  موجود می باشد. البته نرخ بیکاری تنها فاکتور مورد استفاده مسوولان وزارت کار آمریکا برای تصمیم گیری درباره تایید پیشنهاد کاری نیست و موارد دیگری مانند شرایط کار, شرایط مالی شرکت استخدام کننده و غیره نیز موثر هستند. توضیحاتی درباره نحوه و مراحل اخذ تاییدیه وزارت کار این موضوع را روشن تر خواهد کرد.

 
 لینک ۱وبسایت اداره آمار وزارت کار آمریکا:
 http://data.bls.gov/timeseries/LNS14000000

لینک ۲وبسایت اداره آمار وزارت کار آمریکا:
http://www.bls.gov/web/laus/laumstrk.htm

لینک ۳ اتحادیه کارفرمایان ایالات کارولینای جنوبی:
http://eascinc.com/unemployment_rate.html

درصد زیادی از درآمد دولت آمریکا از مالیاتهای پرداختی توسط شرکتهای بزرگ و کوچک در این کشور تامین می شود. بنابراین سیاستهای دولت همواره در راستای هموار کردن مسیر پیشرفت اقتصادی و گسترش این شرکتها بوده است. ایجاد مجرای قانونی برای استخدام نیروی کار خارجی و ارایه امکانات به کارکنان خارجی این شرکتها که مهمترین آنها اعطای گرین کارت آمریکا می باشد از جمله خدماتی است که دولت آمریکا به شرکتهای آمریکایی ارایه میدهد. اما از طرف دیگر برای جلوگیری از سوء استفاده از این قوانین، دولت شرایط خاصی را نیز اعمال کرده که همزمان با مساعدت با شرکتهای مالیات دهنده از نیروی کار داخلی نیز حمایت شود.

وظیفه بررسی تقاضاهای استخدام نیروی خارجی بر عهده وزارت کار آمریکا است. برای تایید درخواست یک کارفرما آمریکایی برای استخدام نیروی کار خارجی وزارت کار آمریکا معمولا چند فاکتور مهم را بررسی می کند؛ اول اینکه حقوق پیشنهادی کارفرمای آمریکایی به نیروی کار خارجی از عرف حقوق همان شغل یا پست در داخل آمریکا کمتر نباشد. این مرحله اصطلاحا "Prevailing Wages" نامیده می شود که ترجمه مستقیم آن می شود "عرف حقوق". قانون عرف حقوق موجب می شود تا پرداخت حقوق کم، دلیل اصلی استخدام نیروی کار خارجی توسط کارفرمایان نباشد. معمولا عرف حقوق قابل قبول وزارت کار عددی مشخص است که در بانک دادهای مشاغل در سایت وزارت کار قابل مشاهده می باشد. برای مثال در این سایت (لینک زیر) با داشتن کد شهر و شغل میزان قابل قبول حقوق پیشنهادی برای شغل کارکنان فست فود در شهر هیوستون و سن آنتونیو ایالات تگزاس را می توان یافت.

بانک دادهای مشاغل در سایت وزارت کار
http://www.flcdatacenter.com/OesQuickResults.aspx?code=35-2011&area=26420&year=15&source=1   

فاکتور مهم بعدی که وزارت کار قبل از اعطای تاییدیه پیشنهاد کاری حتما باید از آن اطمینان حاصل کند شرایط مالی و اقتصادی کارفرمای آمریکایی می باشد. در این مرحله کارفرما باید اثبات کند که توانایی پرداخت عرف حقوق را به نیروی کار خارجی دارد. این امر با بررسی دفاتر مالی شرکت و بیزنس کارفرما به راحتی قابل اثبات است.

یکی دیگر از فاکتورهای خیلی مهم از نظر وزارت کار آمریکا برای تایید پیشنهاد کاری اثبات عدم وجود نیروی کار آمریکایی آماده به کار در شهر محل کار مربوطه و برای پست مربوطه می باشد. اثبات این موضوع که از دو مورد قبلی زمان بیشتری نیاز دارد، حدود ۶ تا ۹ ماه طول می کشد. مراحل انجام کار به این صورت است که کارفرما یا وکیلش باید مدارکی ارایه دهند که نشان دهد برای یافتن نیروی کار داخلی برای شغل مورد نظر به میزان کافی از طریق رسانه های عمومی, خصوصی و دولتی مانند روزنامه, وبسایت وزارت کار و غیره، تبلیغات و اطلاع رسانی شده است.
 وکلای مهاجرت برای جمع آوری مدارک مورد نیاز و اثبات این مرحله روشها مختلفی را با توجه به شرایط شغلها, محل و تاریخچه شرکت استخدام کننده اتخاذ می کنند. موضوع نرخ بیکاری در تهیه مدارک مورد نیاز در این بخش بسیار موثر است چون هرچه نرخ بیکاری شهری کمتر باشد نیروی کار آماده به کار و واجد شرایط داخلی برای انجام شغلهای تبلیغ شده کمتر خواهد بود و در نتیجه اخذ تاییدیه وزارت کار آسان تر خواهد شد.

کار حقوقی و گردآوری مدارک برای تمام پیشنهادهای کاری در اختیار ما از حدود ۹ ماه پیش آغاز شده و در تشکیل پرونده تمام  فاکتورهای مهم مورد نظر وزارت کار که به آنها اشاره کردم در نظر گرفته شده است. تیم حقوق و کاریابی که روی این پرونده ها کار میکنند از بهترین وکلای مهاجرت آمریکا و با تجربه ترین مدیران کاریابی تشکیل شده اند. تیم کاریابی ابتدا با استفاده از سابقه طولانی و روابط تجاری خود با شرکتهای بزرگ زنجیره ای آمریکایی که با مشکل کمبود نیروی کار به ویژه  در شعبات خود در مناطق و شهرهای با نرخ بیکاری کم روبرو هستند ارتباط برقرار کرده و پکیج خدماتی حقوقی را به آنها ارایه میدهند.

 پس از توافق تیم کاریابی با این شرکتها,  تیم حقوقی, کاملا منطبق با قوانین و شرایط وزارت کار اقدام به تنظیم پیشنهاد کاری می کنند. از محسنات کار با شرکتهای زنجیره ای بزرگ این است که اثبات توانایی مالی شرکت برای پرداخت حقوق عرف و یا حتی بیشتر به راحتی امکان پذیر است. از طرفی چون پیشنهادات کاری برای شعباتی از این شرکتهای زنجیره ای تنظیم می شود که در مناطق با نرخ کم بیکاری واقع شده اند, در دوره اجباری تبلیغات پستها و شغلهای موجود, معمولا نیروی کار داخلی برای این کارها درخواست نمی کنند. پس از گذشت ۶ تا ۹ ماه و گردآوری تمام مدارک وزارت کار این پیشنهادهای کاری در اختیار ما گذشته می شود تا ما انها را به موکلان خود عرضه کنیم. بیشتر مطالب عنوان شده در مورد نحوه تشکیل پرونده برای اخذ تاییدیه وزارت کار برای پیشنهاد های کاری در سایت نیروی کار خارجی وزارت کار آمریکا آماده است(لینک پایین).

سایت استخدام نیروی کار خارجی وزارت کار آمریکا:
 http://www.foreignlaborcert.doleta.gov/pwscreens.cfmسوال:  اگر امکان دارد توضیحاتی درباره ادامه پروسه پرونده بدید؟ یعنی متقاضی که الان به شما مراجعه میکند, یکی از پیشنهاد های کاری آماده را داخل پرونده شون میزارید و بعد چی میشه؟

پاسخ: به طور کلی ۳ ارگان دولتی آمریکایی  پرونده های کاری به ویژه EB3 را بررسی می کنند؛ ابتدا وزارت کار آمریکا  پیشنهاد کاری متقاضی را بررسی می کند و در صورت صحت پیشنهاد کاری و صلاحیت کارفرما به متقاضی گواهی اشتغال ارایه می دهد, سپس پرونده حاوی گواهی اشتغال متقاضی به منظور درخواست ویزا ورود و اقامت دائم در آمریکا به اداره مهاجرت آمریکا ارسال می شود, و در نهایت صدور ویزا توسط بخش کنسولگری آمریکا انجام می شود که برای متقاضیان ایرانی مسئولیت این بخش پرونده به عهده یکی از سه کنسولگری آمریکا در ترکیه, امارات یا ارمنستان خواهند بود.

همانطور که خدمتتان گفتم نحوه پردازش پرونده های مهاجرت EB3 به این صورت است که ابتدا باید برای متقاضی که پیشنهاد کاری معتبر و قانونی دارد در وزارت کارآمریکا پرونده تشکیل داد تا نامه تاییدیه و گواهی اشتغال متقاضی اخذ شود. عبارت انگلیسی این گواهی اشتغال Labor Certification است و اخذ این گواهی اشتغال از مهمترین قدمهای پرونده های EB3 می باشد. برای انجام این مرحله مدارکی از قبیل فرمهای وزارت کار, کپی پاسپورت مورد نیاز است.

 پس از مراجعه متقاضیان به ما, فرمهای مورد نیاز که برای راحتی موکلان به فارسی برگردانده شده است ارایه می شود. پس از تکمیل فرمهای اصلی از روی فرمهای فارسی کار تشکیل پرونده آغاز شده و ظرف کمتر از ۷ روز کاری پرونده موکل به وزارت کار آمریکا ارسال می شود. طبق تجربیات گذشته, وزارت کار تا بحال بررسی تمام پرونده های ما را با سرعت آغاز کرده و سریع شماره پرونده صادر کرده است.

 تاریخی که اداره کار شماره پرونده صادر می کند بسیار مهم است چون این تاریخ که اصطلاحا پرایوریتی دیت (Priority Date) نام دارد به منزله نوبت متقاضی در مرحله صدور ویزا در بخش پایانی کار می باشد. حدود ۶ تا ۸ ماه پس از ارسال پرونده به اداره کار تصمیم این ارگان بر روی پرونده اعلام می شود. وزارت کار در این مرحله برای برخی از پرونده ها مستقیم گواهی اشتغال صادر می کند و برای برخی دیگر از پرونده ها تصمیم به بازبینی می کند. مرحله بازبینی پرونده حدود ۱۲ ماه زمان می برد.
 
پس از دریافت گواهی اشتغال, پرونده برای ارسال به اداره مهاجرت جهت اخذ ویزای آمریکا آماده می شود. مدارک مورد نیاز در این مرحله کمی مفصل تر از مرحله وزارت کار است. در کنار فرمهای مهاجرت I-140 مدارک دیگری مانند مدارک شخصی متقاضی و خانواده, مدارک تحصیلی به ویژه مدرک دیپلم دبیرستان, مدارک شغلی و غیره مورد نیاز است. حدود ۴ ماه پس از ارسال مدارک, تصمیم اداره مهاجرت بر روی پرونده اعلام می شود. البته در این مرحله امکان درخواست بررسی پیشتاز پرونده نیز وجود دارد.

 به این صورت که با پرداخت مبلغ ۱۲۲۵$ اضافه بر هزینه دولتی استاندارد که ۵۸۰$ است اداره مهاجرت آمریکا تضمین خواهد کرد که تصمیم نهایی خود را در مدت ۱۵ روز یا کمتر اعلام کند. بدون پرداخت برای بررسی پیشتاز معمولا اداره مهاجرت آمریکا در حدود ۴ ماه پرونده را بررسی می کند.
 
پس از قبولی پرونده در اداره مهاجرت, پرونده متقاضی توسط تیم حقوقی به بخش کنسولگری ارجاع می شود البته اگر نوبت پرونده متقاضی یا همان Priority Date که قبلا به ان اشاره شد رسیده یا اصطلاحا کارنت (Current) شده باشد. رسیدن یا کارنت شدن نوبت پرونده اینگونه مشخص می شود که هر ماه اداره مهاجرت آمریکا اعلامیه ای صادر می کند که در ان تاریخ نوبت پرونده هایی که درحال بررسی هستند را اعلام می کند. این تاریخ نوبت پرونده های در حال بررسی اصطلاحا کات آف دیت (Cut-Off Date) نامیده می شود که بهترین ترجمه ای که برای این عبارت به ذهنم می رسد تاریخ بررسی پرونده می باشد که اصلا ترجمه لغت به لغت نیست اما تقریبا معنی را میرساند.

 طولانی یا کوتاه بودن زمان Cut-Off Date به میزان پرونده های عقب افتاده اداره مهاجرت بستگی دارد. جالب است متقاضیان بدانند که در ۶ ماه گذشته Cut-Off Date روش EB3 برای برخی کشورها که ایران نیز جزو آنهاست از یک سال و نیم به ۲ ماه کاهش یافته است که این خبر خیلی خوبی است. حالا اگر نوبت پرونده متقاضی یا Priority Date پرونده که اگر یادتان باشد گفتم همان تاریخ صدور فایل نامبر وزارت کار آمریکا در مرحله اول کار می باشد برابر یا قبل از آخرین Cut-Off Date یا تاریخ بررسی اعلام شده توسط اداره مهاجرت باشد به این معنی است که نوبت پرونده متقاضی رسیده یا اصطلاحا کارنت (Current) شده است و در این صورت پرونده برای ارزیابی نهایی و صدور ویزا به  بخش کنسولگری ارجاع خواهد شد.
 
بخش کنسولگری وظیفه مصاحبه با متقاضی بررسی شرایط پزشکی و امنتیی متقاضی و از همه مهمتر صدور ویزای نهایی متقاضی را عهده دار است. انجام امور حقوقی و اداری این بخش حدود ۴ ماه زمان می برد و نتیجه اش دعوت اداره مهاجرت آمریکا از متقاضی جهت انجام مصاحبه حضوری در یکی از کنسولگریهای آمریکا در منطقه می باشد. در این مرحله متقاضی و همراهان پرونده برای مصاحبه به کنسولگری آمریکا در یکی از کشورهای  ترکیه, امارات یا ارمنستان دعوت خواهند شد. پس از قبولی در این مرحله و اتمام مراحل بررسی شرایط پزشکی و امنتیی متقاضی, به ایشان و تمام همراهان پرونده ویزای اقامت دائم آمریکا اعطا می شود.

 معمولا ویزای صادر شده ۹۰ روز مهلت دارد و متقاضی اصلی پرونده برای ورود اول به آمریکا میتواند به تنهایی یا همراه تمام خانواده وارد خاک آمریکا  شود. البته بقیه همراهان پرونده تا قبل از انقضا ویزا هایشان باید وارد آمریکا  شوند. همچنین برای ورود اول همراهان قبل از متقاضی اصلی نمیتوانند به تنهایی وارد آمریکا شوند.


لینک جدول تاریخ نوبت پرونده های در حال بررسی ۶ ماه پیش اداره مهاجرت آمریکا:
http://travel.state.gov/content/visas/english/law-and-policy/bulletin/2015/visa-bulletin-for-january-2015.html
 
لینک جدول تاریخ نوبت پرونده های در حال بررسی کنونی اداره مهاجرت آمریکا:
http://travel.state.gov/content/visas/english/law-and-policy/bulletin/2015/visa-bulletin-for-july-2015.htmlسوال: لطفآ دلیل نیاز به بازبینی پرونده درصدی از موکلان در وزارت کار آمریکا را با جزییات بیشتری توضیح دهید.  آیا  در صورت بازبینی پرونده ای جای نگرانی وجود دارد؟

پاسخ :همانطور که قبلا اشاره شد, قبل از تشکیل پرونده برای متقاضیان حدود ۶ تا ۸ ماه کار حقوقی برای رسمی و قانونی کردن پیشنهاد های کاری و صلاحیت کارفرما آمریکایی انجام می شود. در طی این فرایند حقوقی مدارکی از قبیل توانایی مالی کارفرما جهت استخدام و پرداخت حقوق نیروی کار خارجی, کمبود نیروی کار داخلی برای شغل مورد نظر و غیره جمع  آوری می شود.

 سپس تمام این مدارک همراه پرونده متقاضیان به وزارت کار ارسال می شود. وزارت کار بر حسب آمار و اطلاعات کلی موجود در بانک اطلاعاتی این وزارتخانه بعلاوه مدارکی که ما برایشان ارسال کردیم شرایط کارفرما, منطقه محل کار, نوع شغل و غیره را آنالیز می کند. سپس برای اطمینان از صحت مدارک ارسالی پرونده ها را بازبینی می کند. پروسه بازبینی شامل درخواست ارسال دوباره و بروز شده مدارک موجود در پرونده و همچنین در مواقعی درخواست مدارک جدید از کارفرما میباشد. این بازبینی صرفا برای اطمینان از واجد شرایط بودن کارفرما است نه متقاضی.
 
اینکه برخی از پرونده ها نیاز بازبینی دارد اصلا جای نگرانی و در اصل بازبینی نحوه استاندارد بررسی پرونده توسط وزارت کار آمریکا  میباشد و اینکه برخی پرونده ها بدون بازبینی گواهی اشتغال دریافت می کنند جزو موارد خاص محسوب می شود. تا به حال طبق آمار ما در تمام مشاغل موجود هم پرونده با بازبینی داشتیم و هم پرونده قبولی مستقیم بدون بازبینی. مهمترین مزیت اخذ گواهی اشتغال بدون نیاز به بازبینی صرفه جویی در زمان است و از لحاظ ریسک دار شدن پرونده یا احتمال ایجاد مشکل برای پرونده به دلیل بازبینی اصلا جای نگرانی نیست چون تمام کارفرماهای حامی پروژه EB3 ما خیلی بیشتر از حداقل شرایط مورد نیاز وزارت کار را دارند و بازبینی فقط این موضوع را برای وزارت کار مشخص تر خواهد کرد. همانطور که قبلا توضیح دادم, گواهی اشتغال بدون بازبینی در حدود ۶ تا ۸ ما صادر می شود و در صورت نیاز به بازبینی حدود ۱۲ ماه بیشتر زمان می برد.سوال:  آیا  گرین کارتی که از طریق EB3 متقاضیان و همراهان پرونده ویزای اقامت دائم دریافت می کنند تفاوتی با بقیه گرین کارتها داره؟ آیا امکان شهروند شدن آمریکا و اخذ پاسپورت آمریکا برای دارندگان گرین کارت از طریق EB3 وجود داره؟

پاسخ :بله, در صورت قبولی پرونده, متقاضیان EB3 پس از ورود به آمریکا درخواست و سپس گرین کارت دریافت خواهند کرد. در ضمن گرین کارت اعطایی در روش EB3 از بهترین گرین کارتهای موجود می باشد چون غیر مشروط است. برای مثال گرین کارتی که به متقاضیان روش سرمایه گذاری EB5 داده می شود, مشروط بر اشتغال زایی بالا (حداقل ۱۰ نفر برای هر سرمایه گذار) پروژه ای است که متقاضی در ان سرمایه گذاری هنگفت ۵۰۰,۰۰۰$ کرده است.
 
 برای اخذ شهروندی و به دنبال ان اخذ پاسپورت امریکا متقاضیان EB3 (برای مهاجران تمام روشهای دیگر نیز همین شرایط صادق است)  ابتدا باید گرین کارت خود را گرفته و در  هر سال حداقل ۶ ماه در خاک آمریکا حضور داشته باشند. پس از ۵ سال اقامت به این صورت اخذ شهروندی و به دنبال ان اخذ پاسپورت آمریکا امکان پذیر خواهد بود.


در شبکه اجتماعي فيس بوک به ما بپيونديد: